середа, 27 жовтня 2021 р.

 Історія України. Факультатив. 2 група І курс

Тема: Соціальний, господарський та культурний розвиток українських земель у ІІ пол. ХІУ - І пол.ХУІ ст.

Зв'язки українців з литовцями і поляками, а через них із Західною Європою істотно вплинули на соціальний та економічний розвиток України.

Річ Посполита була найбільшою державою тогочасної Західної Європи з населенням 7,5 млн. і загальною площею 815 тис. кв. км. Поляки заселяли лише 180 тис. кв. км цієї території і становили майже половину її населення. Кількість українців, які жили на цій території, не перевищувала 2 млн.

Водночас із заходу через Польщу і Литву на Україну почала поширюватися система станової організації суспільства. На відміну від класів, які уособлювали економічний статус певних соціальних груп, стани виникали на основі визначених законом прав, привілеїв та обов'язків. Спочатку правові відмінності між станами не були чітко визначені, і люди могли переходити з одного стану до іншого. Та згодом цей поділ стає спадковим.

Найвищим станом вважалася шляхта. В Україні до неї належало майже 30 найбагатших князівських родів, які походили від суверенних колись князів із династії Рюриковичів і Гедиміновичів: Острозькі, Сангушки, Чарторийські, Вишневецькі, Заславські та ін. До шляхти належали також багаті нащадки бояр київського періоду, які мали маєтки з 10-15 сіл. Шляхтичів, які належали до найвищої верстви, називали магнатами.

Дрібна шляхта складалася з підданих, які дістали свій статус на службі в кавалерії, охороняючи замки чи кордони. їхніх земель вистачало тільки на те, щоб утримувати сім'ю. Загалом українська шляхта становила 5% усього населення.

Польські королі дбали про зміцнення могутності польської шляхти і постійно (у 1387, 1413, 1430, 1434 та інших роках) надавали їй нові привілеї.

Наприкінці XV - на початку XVI ст. шляхта підпорядкувала собі місцеві зібрання - сеймики, а пізніше й загальний сейм Речі Посполитої, якому належала найвища економічна влада у країні. У 1505 р. польський сейм прийняв закон, згідно з яким королю заборонялося без згоди шляхти видавати закони. Після смерті останнього представника династії Ягеллонів (1573) шляхта дістала право обирати короля і визначати його прерогативи.

Польська шляхта наступала також на права міст. Спочатку в 1505 р. міста було позбавлено права голосу в сеймі. Щоб забезпечити собі більший прибуток, шляхта в 1565 р. заборонила місцевим купцям купувати товари за кордоном. Іноземні купці почали торгувати безпосередньо зі шляхтою. Водночас сейм звільнив шляхту від мита. Натомість українська шляхта, щоб мати такі права, повинна була переймати польські звичаї і навіть змінювати власну православну віру, оскільки польські закони передбачали, що особа, яка приймає католицизм, автоматично набуває рівних з польською шляхтою прав. На цей шлях стало багато українських панів.

     

У тогочасних українських містах проживало до 15% усього населення. Багато міст мали Магдебурзьке право (у німецькому місті Магдебурзі вперше було організовано самоуправління).

У 1356 р. Магдебурзьке право дістав Львів, згодом - Кам'янець-Подільський (1374 р.), Луцьк (1432 р.), Київ (1497 р.). Зазвичай у місті управляло 40-50 багатих патриціанських родин. А більшість населення міста становили пересічні робітники, ремісники, права яких були дуже обмежені. Середні городяни складалися з купців і торгівців. Жителі міста належали до стану міщан. Майже 80% населення України становили селяни, які були по суті повністю безправними.

До середини XVI ст. в Україні остаточно встановлюється кріпосне право. Феодали позбавляють селян їхніх громадянських прав.

У 1447 р. селян було позбавлено права на суд, тобто феодали могли втручатися в особисте життя селян. Феодали також змушували селян користуватися за плату панськими млинами і шинками.

Наступним обмеженням прав селян була заборона на їх переселення. Згідно з рішенням сейму в 1496 р. право вийти із села мав лише один селянин, а на службу або на навчання селянин міг піти тільки з дозволу пана. А в 1505 р. сейм ухвалив рішення, згідно з яким селяни взагалі не мали права переселятися без дозволу пана.

В Україні інтенсивно розвивалося велике феодальне землеволодіння: магнатське, шляхетське, церковне. У зв'язку з тим, що на початку XVI ст. у багатьох країнах Європи підвищився попит на продовольство, феодали в Україні почали перетворювати свої володіння на комерційно спрямовані господарства, що називалися фільварками.

З 1557 р. фільварок стає основою магнатського господарства. Селянські землі включалися у феодальні володіння. Право на землеволодіння визнавалося тільки за шляхтою і церквою. Селяни повинні були працювати на панському полі. Така робота називалася панщиною. Якщо у XV ст. панщина становила лише 14 днів на рік, то на середину XVI ст. - два-три дні на тиждень. Окрім панщини селяни повинні були виконувати для пана й інші роботи.

Таким чином, тоді як у Західній Європі кріпосне право відмирало, у Східній Європі, зокрема в Україні, воно посилювалося. Проте рівень кріпацтва в різних регіонах України був різний. Наприклад, у рідконаселених районах, зокрема в Карпатах та Наддніпрянщині, кріпацтва майже не знали. А от у Галичині, на Волині воно набувало жорстокого характеру.

У зв'язку з посиленням експлуатації селян обсяги виробництва зерна значно збільшились. Зерно почали експортувати до Голландії, Франції та Англії переважно Балтійським морем. Водночас у південних районах Речі Посполитої, наприклад у Поділлі, яке розміщувалося далеко від торговельних шляхів, випасали великі стада худоби, а згодом переганяли їх на продаж до Південної Німеччини або Італії.

В економіці України важливу роль відігравав видобуток солі, що здійснювався в Галичині, з чорноморських лиманів та озер. Високого рівня досягла обробка дерева. У лісах працювали цілі села теслярів і столярів, бондарів, стельмахів. Чинбарі шили пояси, сідла, взуття, рукавиці та інші вироби. Здебільшого на привізному металі працювали ковалі, слюсарі, мечники, зброярі. З XV ст. почали виробляти горілку. Промисловість у місті було організовано за цеховим принципом з метою захисту інтересів кожного цеху, а також для контролю за якістю і кількістю вироблених товарів.

Наприкінці XIV - на початку XV ст. засновувались нові міста і розширювались старі. Найбільшим містом у XV ст. був Львів із населенням майже 10 тис, тоді як Київ, беззахисний перед набігами татар, налічував до 3 тис. жителів. У Львові було 14 цехів, що об'єднували 36 різних професій ремісників. Процвітали й інші міста, зокрема Кам'янець, Луцьк. Внутрішня торгівля здійснювалася на регулярних ярмарках. Розвиненою була й зовнішня торгівля, особливо в Західній Україні, де проходили основні торговельні шляхи між Європою і Сходом.

Таким чином, наприкінці XIV - у першій половині XVI ст. на українських землях, які перебували під владою Польщі та Литви, відбувалися значні соціально-економічні зміни. Створювалася нова соціально-класова структура суспільства, зі зміцненням шляхти посилювався кріпосницький тиск і запроваджувалося кріпосне право.

Література

  1. Субтельний О. Україна. Історія. - К, 1993.
  2. Толочко П. П. Від Русі до України. Вибрані науково-популярні, критичні та публіцистичні праці. - К, 1997.
  3. Яворницький Д. І. Історія запорізьких козаків: У 3 т. - К, 1990.

Перегляньте відео:

Культура України XIV-XVI ст. (укр.) Історія України середніх віків.

https://www.youtube.com/watch?v=yQzYR-KnbGk

 Історія України 2 група 1 курс

Тема: Боротьба радянської росії проти УНР.

1.Записати дату і тему в зошити.
2. Опрацюйте матеріал з даної теми, § 8 з підручника .
або перегляньте за посиланням

https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/4-storya-ukrani-10-klas/

3.Зробіть конспект в робочому зошиті

Домашнє завдання
4. Опрацювати текст § 8. подумайте над питаннями на с.69

 Історія України. Факультатив. 1 група ІІ курс


Тема:Суспільно-політичне та культурне життя на західноукраїнських землях в період 1921-1938 рр.

1.Записати дату і тему в зошити.
2. Опрацюйте матеріал з даної теми, § 27-28 з підручника .
або перегляньте за посиланням

https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/4-storya-ukrani-10-klas/

3.Зробіть конспект в робочому зошиті
Домашнє завдання
4. Опрацювати текст § 27-28

 Історія України. 1 група ІІ курс

Тема: Децентралізація  управління економікою.

1.Опрацюйте матеріал з даної теми, § 8. Підручник Історія України для 11 кл.
2. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
3. Дайте відповіді на запитання с.79-80.
Також можна надсилати відповіді на електронну пошту.

Домашнє завдання: § 8., запитання с.79-80.

 Всесвітня історія. І група ІІ курс

Тема: Канада

1.Опрацюйте матеріал з даної теми, § 4. Підручник Всесвітня історія для 11 кл.
2. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
3. Дайте відповіді на запитання с.36.
Також можна надсилати відповіді на електронну пошту.

Домашнє завдання: § 4., випишіть і вивчіть дати

 Історія України. Факультатив. 3 група ІІІ курс

Тема: УНР за доби Директорії

1.Опрацюйте матеріал з даної теми, § 13. Підручник Історія України для 10 кл.
2. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
3. Дайте відповіді на запитання с.98.
Також можна надсилати відповіді на електронну пошту.
Домашнє завдання: § 13







Тема: Західноукраїнська Народна Республіка

1.Опрацюйте матеріал з даної теми, § 14. Підручник Історія України для 10 кл.
2. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
3. Дайте відповіді на запитання с.105
Також можна надсилати відповіді на електронну пошту.
Домашнє завдання: § 14

 Основи трудового законодавства. 2 група І курс

Тема: Трудова дисципліна. Правила внутрішнього трудового розпорядку

Поняття трудової дисципліни

Необхідною умовою організації трудового процесу, який неможливий без підпорядкування його учасників певному порядку, є дисципліна праці.

У широкому розумінні «дисципліна» означає порядок поведінки людей, який відповідає нормам права та моралі, що склалися в суспільстві.

У контексті нашої теми категорію «трудова дисципліна» можна розглядати як суворе дотримання встановленого порядку і правил поведінки людей у виробничому процесі, покликаних забезпечити точне виконання працівниками трудових обов’язків. Ці правила встановлюються правовими нормами (зокрема трудовим законодавством України), колективним і трудовим договорами, правилами внутрішнього трудового розпорядку, статутами та положеннями про дисципліну, технічними правилами, інструкціями з охорони праці, посадовими інструкціями, наказами і розпорядженнями роботодавця.

Трудова дисципліна передбачає своєчасне прибуття на роботу, дотримання встановленого режиму робочого часу, раціональне використання робочого часу для найбільш продуктивної праці, точне виконання розпоряджень керівництва. Тобто можна сказати, що трудова дисципліна — це взаємні права й обов’язки роботодавця і працівника 

Таким чином, загальні трудові обов’язки працівника прописані в КЗпП. Детальніше їх фіксують у Правилах внутрішнього трудового розпорядку. А ось конкретні трудові обов’язки працівника закріплюють при укладенні з ним трудового договору, а також у посадовій інструкції, технічних правилах, положенні про дисципліну, наказах (розпорядженнях) роботодавця тощо, з якими працівника, прийнятого на роботу, знайомлять під підпис.

Підкреслимо. Для роботодавця дуже важливо:

1) документально зафіксувати трудові обов’язки працівника;

2) ознайомити працівника з його трудовими обов’язками під підпис.

Тільки після цього посадові обов’язки стають обов’язковими для працівника і їх невиконання або неналежне виконання буде підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Порушення трудової дисципліни

Невиконання або неналежне виконання працівником своїх трудових обов’язків може бути розцінене роботодавцем як порушення трудової дисципліни (або дисциплінарний проступок). Для держслужбовців перелік проступків, за які застосовують дисциплінарні стягнення, визначений ч. 2 ст. 65 Закону про держслужбу*.

* Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII.

Суди визначають дисциплінарний проступок як винне невиконання або неналежне виконання працівником своїх трудових обов’язків. При цьому складовими дисциплінарного проступку називають:

1) дії чи бездіяльність працівника;

2) порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов’язків;

3) вину працівника;

4) наявність причинного зв’язку між діями (бездіяльністю) працівника і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов’язків.

Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

Домашнє завдання: опрацювати текст, зробити конспект.

 Громадянсько освіта. 1 група ІІ курс


Тема: Лобіювання інтересів. Корупція. Шляхи подолання корупції.

1.Опрацюйте матеріал з даної теми, Розділ УІ § 7. Підручник Громадянська освіта, 10 кл
2. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
3. Дайте відповіді на запитання с.155.
Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Домашнє завдання
Опрацювати текст Розділ УІ § 7.

https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/8-gromadyanska-osvta-10-klas/

Історія України.Факультатив. 1 група ІІ курс


Тема:Становлення західноукраїнських земель у складі Польщі, Румунії, Чехословаччини

1.Записати дату і тему в зошити.
2. Опрацюйте матеріал з даної теми, § 27-28 з підручника Історія України.10 кл.
або перегляньте за посиланням

https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/4-storya-ukrani-10-klas/

3.Зробіть конспект в робочому зошиті
Домашнє завдання
4. Опрацювати текст § 27-28

субота, 23 жовтня 2021 р.

 25.10.21

Всесвітня історія  2 група І курс

Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання.

Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм

                               

Тема: Розпад багатонаціональних імперій та утворення 

нових незалежних держав в Європі

1. Необхідно опрацювати §4 підручника І.Щупак 10 кл Всесвітня історія,

 с.29-35.

https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/6-storya-ukrana--svt-ntegrovaniy-kurs-10-klas/

2. Зробіть запис в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку

Домашнє завдання: § 4 . Вивчити дати на с.35.

 Перегляньте відео 

https://www.youtube.com/watch?v=3lk9E6CKm-Q


Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. 

Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. 

Також можна надсилати відповіді на електронну пошту


25.10.21

 Історія України. 3 група ІІІ курс

                                                       Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм

                                Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання.

Тема: Збройна агресія Росії на Сході України. АТО.

Реакція світової спільноти на збройну агресію Росії. Мінські угоди. ООС.

1.Опрацюйте матеріал з даної теми, § 27. Підручник В. Власов, С.Кульчицький Історія України для 11 кл.
Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
Дайте відповіді на запитання с.233.
Також можна надсилати відповіді на електронну пошту
2.  Складіть  хронологічну таблицю.
3. Перегляньте відео

11 клас.Агресія Росії проти України в 2014 р.Російсько-українська війна (Тиж.5:ЧТ)

https://www.youtube.com/watch?v=nZ-sZ5xJ6YU


Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

 ВОП "Європейський вибір України. 3 група ІІІ курс

Тема: Вступ. Завдання та характеристика курсу ”Європейський вибір України”.

В наш час значно зріс рівень євро інтеграційних устремлінь українського суспільства. Свідченням того стали події кінця 2013 та початку 2014 років, коли учасники української Революції Гідності однією із головних вимог поставили питання про підписання Угоди про асоціацію між Україною і країнами-учасниця Євросоюзу. Як відомо навесні та влітку 2014 року асоціація була підписана. Сьогодні ми перебуваємо на етапі усвідомленого осмислення суспільством шляхів руху України до членства в ЄС. Однак, як показує моніторинг вивчення європейської інтеграції України цей процес є далеко не однорідним. Існують глибокі відмінності щодо відношення до європейського напрямку розвитку українського суспільства за: визначенням переваг і ризиків вступу України у європейське співтовариство; професійними ознаками: серед вітчизняної еліти, зокрема бізнесової, політичних партій та громадських організацій, представників засобів масової інформації, пересічних громадян; віковими категоріями: представників старшого покоління, середньої вікової категорії, молоді; територіальними ознаками. Певну значимість набуває вивчення відношення громадян країн учасниць Європейського Союзу до входження України до ЄС та відповідних кроків України до позитивної зміни оцінки політичними елітами, пересічними громадяни ЄС такого кроку України. В багатому це залежить від загальнодержавної політики, а також від зусиль регіонів, які на своїх територіях повинні налагодити тісні інтеграційні взаємостосунки із регіонами Європи.

Предметом вивчення навчальної дисципліни ««Європейський вибір України» є: історія створення та діяльність Європейського Союзу, юридичні та правові засади його функціонування; рівень цивілізованості українського суспільтива та готовність до європейської інтеграції; переваги та ризики вступу України до Європейського Союзу. 

Метою викладання навчальної дисципліни курсу «Європейський вибір України» є: глибокий і всебічний аналіз обґрунтованості європейського вибору України; готовність громадянського суспільства в України, яке повинно стати запорукою європейської інтеграції; вивчення історичного шляху становлення Європейського Союзу, його основоположні засади діяльності; зміст європейських стандартів в політичній, економічній, соціальній та гуманітарних сферах та головні напрямки досягнення їх Україною; показати переваги та ризики вступу України до Європейського Союзу. Для здійснення цієї мети буде забезпечено здійснення наступних завдань: узагальнення стану інтеграційних процесів в Україні. Визначення стратегічного курсу на вступ до Європейського Союзу; аналіз готовності українського суспільства до європейського вибору; визначення пріоритетних напрямків міжнародної діяльності Української держави за часів незалежності на шляху до європейської інтеграції; вивчення історичного досвіду формування європейських інтеграційних об’єднань, юридичні та правові засади їх діяльності; досконало обґрунтувати переваги та ризики вступу України до Європейського Союзу. Основними завданнями вивчення дисципліни курсу «Європейський вибір України» є: - на основі широкого залучення джерел та наукової літератури поглибити знання у визначенні об’єктивності європейського вибору України; - визначити основні теоретичні поняття та терміни й вимагати від магістрами їх чіткого розуміння та вміння оперувати ними при відповідях на семінарських заняттях, під час написання рефератів та індивідуальної роботи за дисципліною; - сприяти виробленню наукового бачення процесів інтеграції; - сформувати вміння трактувати їх із позицій наукових принципів історизму, об’єктивності, всебічності, логічності та робити порівняльний аналіз, визначаючи загальне та відмінне, розвивати науковий підхід до різного роду джерел, критичне ставлення до отриманої інформації та самостійне їхнє переосмислення на основі вищезазначених наукових принципів; - пробуджувати інтерес до системного аналізу міжнародних відносин України; постійно використовувати виховні моменти, прививаючи магістрам повагу до історії свого народу, його державницьких та культурних надбань, національного виховання, стимулюючи у них прагнення бути свідомими громадянами своєї держави

Домащнє завдання. Подумайте над питаннями: 1.Діяльність владних структур щодо визначення стратегічних напрямків розвитку країни. 2.Ступінь усвідомлення у суспільстві європейського вектору розвитку. Динаміка змін громадської думки щодо європейської та євроатлантичної інтеграції; 3.Феномен українського Євромайдану та його вплив на політику влади.

 25.10.21

Громадянська освіта. 2 група, І курс

Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання

 

Тема: Який звязок існує між людською гідністю та правами людини?

 

1. Необхідно опрацювати розділ  ІІ «Права і свободи людини» підручника О.О.Гісем, О.О.Мартинюк Громадянська освіта 10 кл, Тема 1 с.22-23

2. Зробіть запис в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку

3.Поміркуйте, що таке людська гідність?

Домашнє завдання: розділ  ІІ "Права і свободи людини» Тема 1 с.22-23

1. Дайте відповіді на питання 1-9 с.23, зверніть особливу увагу на п.8

 

 

Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

 25.10.21

Основи законодавства України, 3 група ІІІ курс

Тема: Основи автотранспортного права

1. Основні нормативні акти про працю
2. Право власності на транспортні засоби

І. ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ НОРМАТИВНО-ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ І ДОКУМЕНТІВ З ОХОРОНИ ПРАЦІ Охорона праці – це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров'я і працездатності людини в процесі трудової діяльності.
 1. Адміністрація (роботодавець) не повинна забувати, що найвища цінність – людське життя, здоров’я його працівників. 
2. Адміністрація (роботодавець) зобов'язана знати, що у разі невиконання умов колективного договору або законодавства про охорону праці, працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням. У цьому випадку йому виплачується вихідна допомога в розмірі не менше середнього 3-х місячного заробітку.
 3. При укладенні трудового договору громадянин повинен бути проінструктований особисто, під розписку про умови праці на підприємстві з реєстрацією в журналах вступного інструктажу та на робочому місці..
 4. Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці, забороняється. 
5. Адміністрація (роботодавець) для створення безпечних і нешкідливих умов праці працівників і для власної безпеки зобов'язаний керуватися
 переліком таких основних нормативно-законодавчих актів і документів з охорони праці: Закон України «Про охорону праці»; Типове положення про службу охорони праці; Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві Типове положення про навчання з питань охорони праці; Положення про розробку інструкцій з охорони праці; Перелік робіт з підвищеною небезпекою; Перелік робіт, де необхідний професійний відбір; Граничні норми підняття і переміщення важких речей жінками; Граничні норми підняття і переміщення важких речей неповнолітніми; Положення про медичний огляд працівників окремих категорій; Перелік посад посадових осіб, які зобов’язані проходити попередню і періодичну перевірку знань з охорони праці; Порядок розробки і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, чинних на підприємстві; Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці Типове положення про комісію з питань охорони праці; Типове положення «Про кабінет охорони праці». Адміністрації також необхідно користуватися відповідними галузевими та міжгалузевими нормативно-правовими актами з охорони праці згідно з Державним реєстром міжгалузевих і галузевих нормативних актів з охорони праці.
 Нормативно-правові акти та проекти наказів з охорони праці, які повинні бути на підприємстві: 1. Програма (текст) вступного інструктажу з охорони праці та тексти інструктажу на робочих місцях. 2. Положення про систему управління охороною праці (СУОП), куди необхідно включити такі документи: 2.1 Наказ про організацію служби охорони праці і призначення відповідального з охорони праці 2.1. Перелік інструкцій з охорони праці, які повинні діяти на підприємстві 2.2. Перелік робіт з підвищеною небезпекою. 2.3. Положення про навчання з питань охорони праці 2.4. Перелік робіт, для виконання яких необхідний професійний відбір. 2.5. Перелік професій працівників, які повинні проходити попередній або періодичні медичні огляди. 2.6. Перелік посадових осіб, які зобов'язані проходити попередню та періодичну перевірку знань з питань охорони праці. 2.7. Перелік робіт, на яких забороняється застосування праці жінок. 2.8. Перелік робіт, на яких забороняється застосування праці неповнолітні 2.9. Склад постійно діючої комісії з перевірки знань з питань охорони праці.
 Журнали, які необхідно мати службі охорони праці : реєстрації нещасних випадків, що сталися з вихованцями, учнями, студентами, курсантами, слухачами, аспірантами (форма Н-Н); реєстрації нещасних випадків, що сталися з працюючими на виробництві (Форма Н-1, Н-5, НПВ); обліку повідомлень про нещасний випадок; обліку професійних захворювань (отруєнь); обліку об'єктів підвищеної небезпеки; реєстрації інструкцій з охорони праці у закладі освіти; обліку видачі інструкцій з охорони праці у закладі освіти; реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці; реєстрації протоколів лабораторних досліджень умов праці (за потреби).
 Документи, які повинні зберігатися в службі охорони праці: 1. Інструкції з охорони праці (перші примірники). 2. Акти реєстрації нещасних випадків, що сталися з вихованцями, учнями, студентами, курсантами, слухачами, аспірантами за формою Н-Н. 3. Акти розслідування нещасних випадків, професійних захворювань і аварій з працюючими на виробництві за формами Н-1, Н-5. НПВ. 4. Акти розслідування професійних захворювань за формою П-4. 5. Карта обліку професійного захворювання (отруєння). 6. Матеріали розслідування нещасних випадків (повідомлення), професійних захворювань (перші примірники). 7. Приписи органів державного нагляду, накази та заходи щодо їх виконання. 8. Приписи фахівців служби охорони праці. 9. План роботи служби охорони праці. 10. Протоколи перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб підприємства. 11. Протоколи лабораторних досліджень атестації робочих місць за умовами праці. 12. Матеріали перевірки стану умов і безпеки праці комісією закладу освіти і затверджені заходи для усунення виявлених порушень. 13. Комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці, що передбачені колективним договором. 14. Матеріали аудиту охорони праці, у тому числі оцінки технічного стану виробничого обладнання, атестації робочих місць за умовами праці на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці.
ІІ.Право власності на транспортний засіб виникає з моменту його державної реєстрації, а не з моменту передачі автомобіля за договором купівлі-продажу.
Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 30 жовтня 2019 року по справі № 683/2694/16-ц.
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабміну № 1388 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено обов'язок власників ТЗ та осіб, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представників, зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом 10 діб після придбанняабо виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Для державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобіля необхідно звернутися до сервісних центрів Міністерства внутрішніх справ України, перелік яких затверджено Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ» (інформація щодо переліку таких центрів надана на сайті Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України за посиланням hsc.gov.ua).
Також, державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів (крім транспортних засобів, визначених абзацом другим пункту 12 Порядку) сервісними центрами МВС може проводитися через центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до ЗУ "Про адміністративні послуги", на основі рішень, узгоджених між сервісними центрами МВС та органами, які прийняли рішення про утворення центрів надання адміністративних послуг.
Реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, що належать фізичним особам, здійснюються за місцем звернення власника або його уповноваженої особи (при цьому обов'язково подається примірник нотаріально посвідченої довіреності) незалежно від місця реєстрації (проживання) власника. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) особи, за якою реєструється транспортний засіб. Транспортний засіб, що належать фізичним особам - підприємцям, реєструються як транспортний засіб фізичних осіб.
Транспортні засоби юридичних осіб реєструються за місцезнаходженням таких осіб. Якщо стоянка транспортного засобу розташована за місцезнаходженням філій або представництв юридичних осіб, такі транспортні засоби реєструються за місцем їх стоянки (Наказ МВС "Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них").
Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Транспортні засоби, тимчасово ввезені на митну територію України для особистого користування більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації в сервісних центрах МВС на строк, визначений відповідним органом доходів і зборів. Тимчасово ввезені транспортні засоби не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Домашнє завдання: 1. Опрацювати матеріал. 2. Зробити конспект            

четвер, 21 жовтня 2021 р.

 Історія України. Факультатив. 2 група І курс

Тема: Політичний устрій та соціально-економічний розвиток Київської Русі та Галицько-Волинської держави в ІХ-ХІУ ст.

1. Політичний устрійКиївська Русь ІХ–Х ст. була ранньофеодальною монархією із своєю династією Рюриковичів. На чолі держави стояв великий київський князь, в руках якого зосереджувалась законодавча, виконавча, судова та військова влада. Також до функцій князя входили представницькі обов’язки на міжнародній арені. Він правив за допомогою власної дружини (війська) та удільних князів, які були родичами великого князя та мали досить широкі права на місцях. Рада князів і старшої дружини (бояр) складала боярську думу, котра приймала важливі рішення. У разі відсутності чи смерті князя вона виконувала його функції, сприяла обранню нового князя. Управління в невеликих містах здійснювали намісники великого князя – тисяцькі та посадники. Слід відзначити, що у Київській Русі продовжували збиратися віча, проте воно уже не носило суто збір чоловічого населення, а зібрання впливових бояр, дружинників, заможного купецтва тощо.

2. Соціальний устрійУ Західній Європі населення поділялося на три стани (верстви): «ті, що моляться» (церковнослужителі), «ті, що воюють» (лицарі), «ті, що працюють» (селяни, ремісники та ін.) У Русі ж довгий час не існувало такого стану як духовенство, воно почало формуватися лише після прийняття у 988 р. християнства. У Київській державі 13–15% населення проживало у містах і селищах, яких нараховувалось близько 240. Проте лише 74 міста були із населенням близько 4–5 тис. чол. Одним із найбільших міст, не тільки у Русі, а й у Європі, був Київ, в якому мешкало приблизно 35–40 тис. чол. Кожне місто мало свій дитинець, де зосереджувалися органи влади та управління, та посад, у якому мешкало ремісничо-торгове населення. Основну масу населення Київської Русі складали селяни, які займалися землеробством та несли різні феодальні повинності, зокрема такі: данина (сплата продуктами: медом, хутром, зерном); відробіток (відпрацювання на полі землевласника) та повоз (постачання коней і транспорту для потреб князя).

3. Економічний розвитокОсновою господарства Київської Русі було землеробство. Вирощували жито, пшеницю, ячмінь, просо тощо. Розвивалося городництво та садівництво. Поширення також набуло скотарство. Так, на Правобережжі розводили переважно велику рогату худобу, а на Лівобережжі – свиней. Важливу роль відігравали промисли, насамперед мисливство, рибальство, бортництво (бджільництво). Одночасно з появою міст відбувається розвиток ремесла і торгівлі. Найбільше значення відігравали чорна металургія, залізоробне, гончарне, ткацьке та деревообробне ремесла. У ХІІ–ХІІІ ст. розквіту набуло склоробство. Важливе місце у Київській Русі займала торгівля. Через територію її територію проходили великі міжнародні торгівельні шляхи: «З варяг у греки», «шовковий», «соляний»,«залізний». Давньоруські купці вивозили за кордон зерно, зброю та інші металеві вироби, ювелірні прикраси, хутра, мед, віск. Імпорт складали: тканини, вино, предмети розкоші.

4. Перші школи та бібліотекиЗ утворенням держави та її органів – управлінських, судових, податкових та інших виникає потреба у появі писемності. За князювання Володимира Великого у Києві була перша заснована школа. Поступово школи з`явились в усіх великих містах. Онука Ярослава княжна Янка заснувала у Києві при Андріївському монастирі школу для дівчат. Для продовження і поглиблення освіти служили бібліотеки, що створювались при монастирях і церквах. Найперша бібліотека була заснована у 1037 році Ярославом Мудрим у Софії Київській. Заснована ним бібліотека була одна з найбільших у Європі й нараховувала понад 500 томів. Найпоширенішими були книги на церковну тематику, які переписували у скрипторіях. Кожна книжка була витвором мистецтва. Писали на пергаменті, а потім розмальовували малюнками та оздоблювали дорогоцінними металами та коштовним камінням. Тому за одну книгу можна було купити декілька сіл або й місто. 

Окрасою монументальних споруд був фресковий живопис (розпис фарбами по вологій штукатурці) та мозаїки (зображення, складені з кольорових камінців або непрозорого скла). Широкого поширення набуло іконописання за візантійською традицією. Слід відзначити, що у період Київської Русі значного поширення набули майже усі види мистецтва, крім скульптури.

Галицько-Волиинське князівство, також Короліівство Русь — середньовічна монархічна держава у Східній Європі. Існувало у 1199—1349 роках. Керувалася князями і королями із династій РюриковичівП'ястів та Гедиміновичів. Утворене волинським князем Романом Мстиславичем внаслідок приєднання Галицького князівства у 1199. Після коронації Данила Романовича у 1253, стало Руським королівством, спадкоємцем київської династії, продовжувачем європейських, руських політичних і культурних традицій.

Одне з найбільших князівств періоду феодальної роздробленості Русі. До його складу входили ГалицькаПеремишльськаЗвенигородськаТеребовльськаВолодимирськаЛуцькаБелзькаХолмська та Берестейська землі, Пониззя (пізніше Поділля), а також територія між Східними КарпатамиДністром і Дунаєм — Шипинська та Берладська землі, на яких згодом виникло Молдавське князівство.

Проводило активну зовнішню політику в Східній і Центральній Європі. Головними ворогами (конкурентами) були ПольщаУгорщина, з середини XIII століття — Золота Орда і Литва. Для протидії сусідам неодноразово укладались союзи із католицьким Римом і Тевтонським Орденом.

Занепало внаслідок династичної кризи, надмірно сильні позиції боярської шляхти у політиці. У 1340 році, у зв'язку зі смертю від отруєння останнього повновладного правителя князівства Юрія ІІ Болеслава Тройденовича, розпочався тривалий конфлікт між сусідніми державами за галицько-волинську спадщину. У 1349 році королівство перестало існувати як єдина політично ціла одиниця: Галичина була поглинута сусіднім Польським королівством, а Волинь поступово інкорпорована Гедиміновичами до Великого князівства Литовського після смерті останнього руського короля та волинського князя Любарта. Угорщина не визнала зайняття Галицької землі Польщею у 1387 р. У 1434 році на його території було створено Руське, а в 1462 — Белзьке воєводство.


Галицько-Волинське князівство було утворене наприкінці XII століття об'єднанням Галицького та Волинського князівств. Землі простягалися в басейнах рік Сяну, Верхнього ДністраЗахідного Богу (Бугу). Князівство межувало на сході з руськими Турово-Пінським і Київським князівствами, на півдні — з Берладдю, згодом Золотою Ордою, на південному заході — з Угорським королівством, на заході — з Польським королівством, на півночі — з ЛитвоюТевтонським орденомПолоцьким князівством.

Карпатські гори на південному заході були природним кордоном Галицько-Волинського князівства (відділяли від Угорщини). У 1320-х цей кордон було відсунуто південніше у зв'язку з приєднанням галицькими князями Закарпаття. Західний кордон з Польщею затвердився по лінії, що проходила річками Яселкою, Віслоком і Сяном, також суходолом на 15-30 км на захід від ріки Вепр. Попри тимчасові захоплення поляками Надсяння і приєднання Любліна русичами, західний кордон Галицько-Волинського князівства був доволі стабільним. Північна межа князівства пролягала ріками Нарвою та Ясельдою, на півночі Берестейської землі і часто змінювалася через перманентні війни з Литвою. Східний кордон з Турово-Пінщиною і Київщиною проходив через Прип'ятьСтир, правим берегом ріки Горині, з кінця XI ст. — по річці Случ. Південна межа Галицько-Волинського князівства починалась у верхів'ях Південного Бугу і сягала верхів'їв Пруту і Серету. Ймовірно, з XII по XIII століття територія сучасного ПоділляМолдови і Нижнього Дунаю також була залежною від галицьких князів

На середину 11 століття землі Галичини і Волині остаточно закріпилися у складі Руської держави. Серед них провідне місце посідала Волинь — багатолюдна земля з розвинутими містами, торговим шляхом на захід. Столицею усіх західноруських земель було місто Володимир, де перебував княжий престол і єпископія. Київські монархи довгий час утримували ці стратегічно важливі території, оберігаючи їх від дроблення на удільні князівства[24]

1084 у землях Галичини вокняжилися Ростиславичі, почергово правили князі-ізгої РюрикВолодар і Василько. У результаті воєн з волинськими і київськими князями наприкінці 11 століття вони вибороли собі незалежні князівства. 1141 ці князівства були об'єднані сином Володара Володимирком в єдине удільне Галицьке князівство зі столицею в Галичі. Воно підтримувало зв'язок із київськими і суздальськими князями, та половцями для протистояння зазіханням волинських, польських, угорських правителів.

За правління сина Володимира Ярослава Осмомисла Галицьке князівство поставило під свій контроль землі сучасної МолдовиПридунав'я. Після смерті Ярослава 1187 бояри не захотіли приймати його синів князями; «скоївся великий заколот в Галицькій земли», у результаті якого вона була окупована угорськими військами короля Бели III. За допомоги німецького імператора Фрідріха Барбаросси й Польщі, Галич був повернутий останньому князю з гілки Ростиславичів — Володимиру Ярославичу[25].

На противагу швидкому виокремленню Галичини в удільне князівство стратегічно важлива для Києва Волинь перебувала в залежності від нього до 1160-х. Її виділення в окреме князівство розпочав київський князь Ізяслав Мстиславич, онук Володимира Мономаха, який почувався непевно на київському престолі. Його син Мстислав Ізяславич зумів зберегти Волинь у власності родини, і з того часу Волинська земля розвивалась як незалежне князівство

Основні терміни, поняття, імена

Основні дати:

989–996 рр. – спорудження Десятинної церкви.
1037 р. – завершення будівництва Софійського собору у Києві.
1056–1057 рр. – створення Остромирового Євангелія.
1073–1089 рр.  – споруджено Успенський собор Києво-Печерського монастиря.
1113 р. –   укладення  «Повісті минулих літ» Нестором Літописцем.
1187 р. – створення «Слова о полку Ігоревім».
1187 р. – перша згадка назви «Україна».