Основи трудового законодавства. 2 група І курс
Тема: Трудова дисципліна. Правила внутрішнього трудового розпорядку
Поняття трудової дисципліни
Необхідною умовою організації трудового процесу, який неможливий без підпорядкування його учасників певному порядку, є дисципліна праці.
У широкому розумінні «дисципліна» означає порядок поведінки людей, який відповідає нормам права та моралі, що склалися в суспільстві.
У контексті нашої теми категорію «трудова дисципліна» можна розглядати як суворе дотримання встановленого порядку і правил поведінки людей у виробничому процесі, покликаних забезпечити точне виконання працівниками трудових обов’язків. Ці правила встановлюються правовими нормами (зокрема трудовим законодавством України), колективним і трудовим договорами, правилами внутрішнього трудового розпорядку, статутами та положеннями про дисципліну, технічними правилами, інструкціями з охорони праці, посадовими інструкціями, наказами і розпорядженнями роботодавця.
Трудова дисципліна передбачає своєчасне прибуття на роботу, дотримання встановленого режиму робочого часу, раціональне використання робочого часу для найбільш продуктивної праці, точне виконання розпоряджень керівництва. Тобто можна сказати, що трудова дисципліна — це взаємні права й обов’язки роботодавця і працівника
Таким чином, загальні трудові обов’язки працівника прописані в КЗпП. Детальніше їх фіксують у Правилах внутрішнього трудового розпорядку. А ось конкретні трудові обов’язки працівника закріплюють при укладенні з ним трудового договору, а також у посадовій інструкції, технічних правилах, положенні про дисципліну, наказах (розпорядженнях) роботодавця тощо, з якими працівника, прийнятого на роботу, знайомлять під підпис.
Підкреслимо. Для роботодавця дуже важливо:
1) документально зафіксувати трудові обов’язки працівника;
2) ознайомити працівника з його трудовими обов’язками під підпис.
Тільки після цього посадові обов’язки стають обов’язковими для працівника і їх невиконання або неналежне виконання буде підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Порушення трудової дисципліни
Невиконання або неналежне виконання працівником своїх трудових обов’язків може бути розцінене роботодавцем як порушення трудової дисципліни (або дисциплінарний проступок). Для держслужбовців перелік проступків, за які застосовують дисциплінарні стягнення, визначений ч. 2 ст. 65 Закону про держслужбу*.
* Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII.
Суди визначають дисциплінарний проступок як винне невиконання або неналежне виконання працівником своїх трудових обов’язків. При цьому складовими дисциплінарного проступку називають:
1) дії чи бездіяльність працівника;
2) порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов’язків;
3) вину працівника;
4) наявність причинного зв’язку між діями (бездіяльністю) працівника і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов’язків.
Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.
Домашнє завдання: опрацювати текст, зробити конспект.
Немає коментарів:
Дописати коментар