Історія Україна 3 група ІІІ курс
Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання.
Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм
Тема: Президентські парламентські вибори 2014 р.
Вибори Президента України 2014 — позачергові вибори Президента України, що відбулися 25 травня 2014 року. Спочатку були заплановані як чергові на 2015 рік, але призначені на раніший термін у зв'язку з самоусуненням Віктора Януковича з поста Президента України 22 лютого 2014 року.
Орієнтовна кількість виборців, які мали право голосу на президентських виборах 2014, становить 35,5 млн осіб, кількість виборців, внесених до списку виборців на момент закінчення голосування — 30 099 246 осіб, кількість виборчих дільниць — 33674.
За офіційними даними, після опрацювання 100,00% протоколів: Петро Порошенко набрав 54,70% серед тих, хто взяв участь у голосуванні, Юлія Тимошенко — 12,81%, Олег Ляшко — 8,32%, Анатолій Гриценко — 5,48%.
Порядок виборів Президента України визначається відповідними статтями чинної Конституції України,а також Законом України «Про вибори Президента України».
Стаття 103. Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років.Президентом України може бути обраний громадянин України, який досяг тридцяти п'яти років, має право голосу, проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років та володіє державною мовою. Одна й та сама особа не може бути Президентом України більше ніж два строки підряд.
Стаття 104. Новообраний Президент України вступає на пост не пізніше ніж через тридцять днів після офіційного оголошення результатів виборів, з моменту складення присяги народові на урочистому засіданні Верховної Ради України.
Оголошення та підготовка до виборів
Відповідно до Конституції України, чергові вибори Президента України мали відбутися 29 березня 2015 року.
21 лютого 2014 року, після трьох місяців акцій протесту, владою та опозицією за посередництвом іноземних політиків було підписано угоду про врегулювання політичної кризи. Одним з пунктів цієї угоди було проведення дострокових виборів одразу після прийняття нової Конституції України, але не пізніше грудня 2014 року.
22 лютого, після втечі Віктора Януковича з Києва у невідомому напрямку, Верховна Рада постановила, що президент України у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень та є таким, що не виконує своїх обов'язків, і призначила позачергові вибори президента на 25 травня 2014 року. Другий тур виборів, у разі необрання президента у першому турі, мав відбутися 15 червня.
25 лютого 2014 року — офіційний початок виборчої кампанії. На проведення виборів Верховна Рада виділила 1 млрд 965 млн грн.
Передвиборча кампанія
З початком виборчої кампанії за даними соціологічних опитувань фаворитами виборів вважалися Петро Порошенко, Віталій Кличко та Юлія Тимошенко. Проте 29 березня Віталій Кличко оголосив про своє рішення не брати участі у президентських виборах, мотивувавши доцільністю висунення єдиного кандидату від демократичних сил, і припустивши, що найвищу підтримку серед таких кандидатів має Петро Порошенко.
Напередодні виборів Савік Шустер пропонував організувати дебати між двома найрейтинговішими кандидатами — Ю. Тимошенко та П. Порошенком у програмі «Шустер LIVE», проте Порошенко уникнув участі в дебатах. Пізніше Порошенко пояснив свій вчинок в інтерв'ю Катерині Осадчій у програмі «Світське життя»: «Я не беру участь в комерційних проплачених шоу, а в усіх дебатах я обов'язково брав і буду брати участь. Не треба їх проплачувати, і не треба їх так організовувати. Я не хочу зараз влаштовувати собачі бої в умовах, коли Україна на війні… Але коли країна воює, політикам не варто влаштовувати собачі бої. Політикам треба триматися разом».
Проблеми при підготовці виборів
Через анексію Криму та Севастополя Росією проведення виборів на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя виявилося неможливим. Однак, близько 6 тисяч кримчан мали можливість проголосувати в інших регіонах України.
За словами так званого голови ЦВК терористичної організації Донецька народна республіка Романа Лягіна, вибори Президента України у Донецькій області не відбудуться. Також у Луганській області озброєними прихильниками самопроголошеної Луганської народної республіки були здійснені напади на окружні виборчі комісії (ОВК № 108 у м. Краснодон).
Станом на переддень виборів повідомлялося про 17 окружних комісій, що не змогли розпочати свою роботу.
Хід голосування
За повідомленням голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського, переважна більшість виборчих дільниць в Україні на позачергових виборах 25 травня відкрилися вчасно. Лише на Донбасі не відкрилися більше половини дільниць, у Луганській області вибори проходили у 2 округах із 12, у Донецькій — в 7 з 22. У Луганській області в голосуванні взяли участь мешканці 4 районів Біловодсько ОВК № 114, 6 районів Сватівської ОВК № 115; через побоювання нападів сепаратистів жодної виборчої дільниці не було відкрито на території Слов'яносербського та Станично-Луганського районів.
Виконувач обов'язків Президента України Олександр Турчинов заявив, що у Донецькій області може запрацювати восьма окружна виборча комісія. Заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна повідомила, що станом на 14.30 ОВК було відкрито, однак вона не повідомила, на якому саме окрузі розпочалося голосування.
Після половини опрацьованих бюлетенів, найвищий результат Петра Порошенка зафіксований у Львівській (70,2%), Вінницькій (66,1%) та Івано-Франківській (64,9%) областях.
Найвищий результат Юлії Тимошенко — у Чернігівській (22,2%), Чернівецькій (19,6%) та Хмельницькій (17,4%) областях.
Найвищий результат Олега Ляшка — у Чернігівській (18,5%), Волинській (14,2%) та Рівненській (13,3%) областях.
Анатолій Гриценко отримав найбільше у Черкаській (9,7%), Тернопільській (7,8%) областях та місті Києві (6,9%).
Найвища підтримка Сергія Тігіпка була зафіксована у Донецькій (20,4%), Одеській (18,4%) та Луганській (17,3%) областях
Вибори відбулися у 189 округах, з них у 185 перемагає Порошенко, в одному Добкін, ще по трьох округах дані електронних протоколів відсутні.
Домашнє завдання: ознайомитися з матеріалом, зробити конспект
Немає коментарів:
Дописати коментар