пʼятниця, 30 вересня 2022 р.

  30.09.2022

 Основи трудового законодавства 6 група І курс. Межова

Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм


Тема:  Загальні засади Основного Закону України. Державні символи України

1.Опрацюйте матеріал з даної теми

2. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.

На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про Конституцію України - Основний Закон держави.

Конституція посідає особливе місце серед усіх законів держави.

Цей документ закріплює основні права, свободи та обов’язки громадян, основи державного устрою, визначає, як утворюються та діють органи влади. Тому його називають Основним Законом.

Конституція України - Основний Закон держави, який має найвищу юридичну силу та регулює найважливіші суспільні відносини.

Найвища юридична сила Конституції полягає у тому, що в разі суперечностей між нормами будь-яких законів чи указів уряду норми Основного Закону завжди переважатимуть. Конституція має установчий характер, тобто на основі її норм розробляють і приймають інші закони.

Конституцію України ухвалено і введено в дію Верховною Радою України 28 червня 1996 року. Тому цей день в Україні є державним святом - Днем Конституції.

Конституція України

Конституція складається із преамбули (вступної частини) та 15 розділів. У преамбулі зазначено, що Верховна Рада України ухвалює цю Конституцію - Основний Закон України - від імені українського народу - громадян України всіх національностей. Щодо розділів Конституції, то вони розташовані у такій послідовності:

Розділ І (1). Загальні засади. У цій частині визначені кордони України, її державні символи (Державний Прапор, Державний Герб і Державний Гімн України), столиця країни й інші важливі питання устрою держави.

Розділ II (2). Права, свободи та обов’язки людини і громадянина. Розповідає про політичні, економічні, релігійні, соціальні та культурні права людини і громадянина України та обов’язки громадян України.

Розділ III (3). Вибори. Референдум. Містить статті про порядок проведення народного волевиявлення (референдуму) в Україні.

Розділ IV (4). Верховна Рада України. Визначає повноваження єдиного органу законодавчої влади в Україні - парламенту (Верховної Ради України).

Розділ V (5). Президент України. Мова йде про главу нашої держави - Президента України.

Розділ VI (6). Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади. У цій частині Конституції йдеться про найвищий орган виконавчої влади нашої держави - Кабінет Міністрів України, його склад, відповідальність тощо. Також розповідається про територіальні органи державної влади та місцеве самоврядування.

Розділ VII (7) Прокуратура. Виключений з Конституції в 2016 році.

Розділ VIII (8). Правосуддя. Подає інформацію про діяльність судів, прокуратури, адвокатури та їх повноваження.

Розділ IX (9). Територіальний устрій України. Висвітлює територіальний устрій України, поділ держави на області, райони, міста, селища і села. Зазначено, що до складу України входить Автономна Республіка Крим.

Розділ X (10). Автономна Республіка Крим. Розповідає про органи влади Автономної Республіки Крим та їх повноваження.

Розділ XI (11). Місцеве самоврядування. Містить статті про особливості здійснення місцевого самоврядування в Україні.

Розділ XII (12). Конституційний Суд України. Присвячений органу (Конституційному Суду), який здійснює тлумачення Конституції України.

Розділ XIII (13). Внесення змін до Конституції України. Описує порядок внесення змін до Основного Закону України.

Розділ XIV (14). Прикінцеві положення. Зазначено, що день прийняття Конституції України є державним святом.

Розділ XV (15). Перехідні положення. У цій частині розповідається, що всі державні органи та органи місцевого самоврядування формуються та здійснюють свої повноваження у межах, визначених Конституцією України.

Важливість Конституції полягає і в тому, що новообраний Президент України складає присягу на вірність народові саме на спеціально виготовленому екземплярі Основного Закону.

Спеціальний екземпляр Конституції України, на якому складає присягу Президент України

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

Конституція України - це Основний Закон держави, який має найвищу юридичну силу та регулює найважливіші суспільні відносини.

Преамбула - вступна частина.

28 червня 1996 року - День прийняття Конституції України.

ЗАПИТАННЯ

  • 1. Що таке Конституція?
  • 2. У чому полягає найвища юридична сила Конституції України?
  • 3. Яким державним органом була ухвалена Конституція України?
  • 4. В якому році була прийнята Конституція України?
  • 5. Коли відзначають державне свято День Конституції України?
  • 6. Що таке преамбула?
  • 7. Про що йде мова в преамбулі Конституції України?
  • 8. Із яких розділів складається Основний Закон України?
  • 9. Опрацювавши рубрику "Буква закону", зазначте статтю Конституції України, в якій ідеться про її найвищу юридичну силу.

ЗАВДАННЯ

  • 1. Полічіть, скільки років минуло з часу ухвалення Конституції України? Прочитайте у таблиці короткий зміст і визначте, якого розділу Основного Закону він стосується. Використайте довідку.

Розділ Конституції

Зміст розділу

?

Розповідається про главу нашої держави - Президента України.

?

Містить статті про особливості здійснення місцевого самоврядування в Україні.

?

Ідеться про особисті (громадянські) політичні, економічні, соціальні та культурні права людини і громадянина України та обов’язки громадян України.

?

Визначені повноваження єдиного органу законодавчої влади в Україні - Верховної Ради України.

Довідка: Розділ II (2). Права, свободи та обов’язки людини і громадянина; Розділ IV (4). Верховна Рада України; Розділ V (5). Президент України; Розділ XI (11). Місцеве самоврядування.

БУКВА ЗАКОНУ

З Конституції України

Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Стаття 3. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком.

Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина гарантується безпосередньо на підставі Конституції України.

ЦІКАВО ЗНАТИ

Слово "конституція" з латинської мови перекладається як "устрій, установлення, утвердження". У Стародавньому Римі конституціями називали окремі документи, що їх видавали імператори.

Першими писаними конституціями вважають Конституцію Сполучених Штатів Америки (1787 рік) та Конституцію Франції (1791 рік). Ще раніше, 1710 року, була написана "Конституція" українського гетьмана Пилипа Орлика, але її не впровадили в життя. Цей документ повністю називався "Пакти й Конституція прав і вольностей Війська Запорозького" і встановлював подальший устрій та життя на українських землях. У Конституції зазначалося, що:

- Україна по обидві сторони Дніпра повинна бути звільнена від іноземних загарбників;

- Україна мусить бути повністю незалежною від Росії та Польщі;

- православна віра є державною релігією;

- гетьман повинен забезпечувати захист кордонів української держави.

У "Конституції" обумовлювалися права й обов’язки гетьмана та козацтва. Згідно з нею, найважливіші державні справи вирішував не одноосібно гетьман, а Генеральна рада, до якої належали представники генеральної, полкової, сотенної старшини та Запорозької Січі. Без згоди Генеральної ради гетьман не міг розпоряджатися й фінансами.

Титульна та остання сторінка "Конституції" Пилипа Орлика




Також можна надсилати відповіді на електронну пошту filip73@ukr.net

Домашнє завдання. Опрацювати матеріал. 1. Визначення державного права. 2. Поняття Конституції як Основного Закону держави.3.Загальні засади Основного Закону України.4. Державні символи України

 Фото виконаних робіт надсилайте у вайбері

Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Якщо будуть виникати питання, звертайтеся, завжди буду рада допомогти. Мій номер телефону у Вас є. 


 Громадянська освіта 6 група І курс. Межова

30.09.2022

Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання.

Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм

 

Тема: Що таке ідентичність

1. Необхідно опрацювати розділ  І «Я - людина. Самоідентифікація. Мої потреби та бажання» підручника О.О.Гісем, О.О.Мартинюк Громадянська освіта 10 кл, Тема 1 с.6-8

2. Зробіть запис в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку

3. Запишіть значення термінів "індивід", "особа", соціальне", "громадянин".

Досліджуємо та обговорюємо
Рівні ідентичності
Розгляньте зображення, на якому подано широкий спектр елементів ідентичності, що можуть бути притаманні людині.1. Наведіть ознаки кожного з компонентів цієї схеми.
2. Які з поданих рівнів ідентичності є змінними, а які змінити неможливо?
3. Чи всі елементи ідентичності представлені у схемі? Додайте власні варіанти.
4. Спробуйте проаналізувати ідентичності представників/представниць своєї родини й пояснити причину спільного та відмінного в їхніх ідентичностях.

Домашнє завдання:  розділ  І «Я - людина. Самоідентифікація. Мої потреби та бажання» підручника О.О.Гісем, О.О.Мартинюк Громадянська освіта 10 кл, Тема 1 с.6-8.Запитання на с.8  1-11. Подумайте над 11 питанням


Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Якщо будуть виникати питання, звертайтеся, завжди буду рада допомогти. Мій номер телефону у Вас є.



 

Громадянська освіта, 9 група ІІ курс. Межова

30.09.2022

Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм

Тема:  Кібератаки в умовах конфлікту

1.Опрацюйте матеріал з даної теми, Розділ 5 Тема 5 с.118-120 Підручник Громадянська освіта О.О..Гісем,О.О.Мартинюк , 10 кл
2. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
3. Дайте відповіді на запитання с.178.
Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Домашнє завдання.
Опрацювати текст: Розділ 5 Тема 5 с.118-120 , питання с.121

Скористайтеся посиланням

  • Громадянська освіта
https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/8-gromadyanska-osvta-10-klas/


Додаткова інформація

ПЕРША АТАКА 14 СІЧНЯ 2022 РОКУ

Були атаковані близько 70 державних вебсайтів, які були побудовані на CMS October компанією Kitsoft. Kitsoft також наразі займається розробкою нових та модернізацією наявних компонентів «Дії» на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг.

Був зроблений щонайменше дефейс сайтів і розміщене повідомлення українською, ламаною польською та російською мовами про помсту українцям «за минуле, сьогодення і майбутнє». У повідомлені були рядки: «Це вам за ваше минуле, сьогодення і майбутнє. За Волинь, за ОУН УПА, за Галичину, за Полісся та за історичні землі». Експерти зазначають наявність у картинці даних про локацію, які вказують на Варшаву.

Польща вказала на Росію як джерело цієї кібератаки.

ТИПИ АТАК НА ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ


Атака на відмову в обслуговуванні

DoS (від англ.  Denial of Service  - Відмова в обслуговуванні) — атака, що має своєю метою змусити сервер не відповідати на запити. Такий вид атаки не передбачає отримання деякої секретної інформації, але іноді буває підмогою в ініціалізації інших атак. Наприклад, деякі програми через помилки в своєму коді можуть викликати виняткові ситуації, і при відключенні сервісів здатні виконувати код, наданий зловмисником або атаки лавинного типу, коли сервер не може обробити величезну кількість вхідних пакетів.

DDoS (від англ.  Distributed Denial of Service  - Розподілена DoS) — підтип DoS-атаки, що має ту ж мету що і DoS, але що проводяться не з одного комп'ютера, а з декількох комп'ютерів в мережі. У даних типах атак використовується або виникнення помилок, що призводять до відмови сервісу, або спрацьовування захисту, що приводить до блокування роботи сервісу, а в результаті також до відмови в обслуговуванні. DDoS використовується там, де звичайний DoS неефективний. Для цього кілька комп'ютерів об'єднуються, і кожен виробляє DoS-атаку на систему жертви. Разом це називається DDoS-атака.

Будь-яка атака являє собою не що інше, як спробу використовувати недосконалість системи безпеки жертви або для отримання інформації, або для нанесення шкоди системі, тому причиною будь-якої вдалої атаки є професіоналізм крекерів і цінність інформації, а також недостатня компетенція адміністратора системи безпеки зокрема, недосконалість програмного забезпечення та недостатня увага до питань безпеки в компанії в цілому.

ВИДИ КІБЕРВІЙНИ

Команда «кібервоїнів» ВПС (англ. U.S. Air Force) США

Основні види: наступальна та захисна.

Спеціалісти виділяють такі види атак в інтернеті:

  • Вандалізм — використання хакерами інтернету для паплюження інтернет сторінок, заміни змісту образливими чи пропагандистськими зображеннями.
  • Пропаганда — розсилка звернень пропагандистського характеру, або вставка пропаганди в зміст інших інтернет сторінок.
  • Збір інформації — зламування приватних сторінок чи серверів для збору секретної інформації чи її заміни на фальшиву, корисну іншій державі.
  • Відмова сервісу — атаки з різних комп'ютерів для унеможливлення функціонування сайтів чи комп'ютерних систем.
  • Втручання в роботу обладнання — атаки на комп'ютери, які займаються контролем над роботою цивільного чи військового обладнання, що призводить до його відключення чи поломки.
  • Атаки на об'єкти критичної інфраструктури — атаки на комп'ютери, які забезпечують життєдіяльність міст, їх інфраструктури, таких як телефонні системи, водопостачання, електроенергії, пожежної охорони, транспорту тощо.

Прикладом вдалої кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури можна назвати російську кібератаку на енергетичні компанії України в грудні 2015 року. Оскільки на той час тривала Російсько-українська війна, а метою кібератаки було саме виведення енергетичної системи з ладу, а не шпигунство чи викрадення грошей, деякі дослідники, такі як Мікко Хіппонен з фірми F-Secure вважають даний випадок першим справжнім прикладом кібервійни[

 Фото виконаних робіт надсилайте у вайбері

Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Якщо будуть виникати питання, звертайтеся, завжди буду рада допомогти. Мій номер телефону у Вас є.

Громадянська освіта  4 гр. ІІ курс. Межова

30.09.2022

Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання.

Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм


Тема: Доходи і видатки державного бюджету у воєнний час

 Подивіться, які основні показники  було закладено у бюджеті  на 2022 рік та як вони змінилися порівняно з 2021 роком.

    Від початку повномасштабної війни Уряд України витрачає колосальні ресурси на ведення збройної боротьби з агресором і фінансування соціально-економічних потреб країни. З кінця лютого обсяг бюджетних видатків і бюджетного дефіциту, як і структура його фінансування, відображають підвищення частки держави та її переорієнтацію на першочергове фінансування військових потреб.
    За даними Міністерства фінансів України за січень-червень 2022 р. касові видатки державного бюджету становили 1032,9 млрд грн, або +400 млрд грн відносно І півріччя 2021 р. та +41,5% у реальному вимірі. При цьому в І півріччі 2022 р. державний бюджет було виконано з дефіцитом 405,2 млрд грн. Ця величина була в рази більшою, ніж у І півріччі минулого року (43,2 млрд грн.).
    Державні запозичення до загального фонду бюджету за січень-червень 2022 р. становили 561,3 млрд грн. Основну частину цього дефіциту профінансували внутрішні кредитори Уряду. Частка емісійних ресурсів Національного банку в складі джерел фінансування дефіциту бюджету досягла 40% (або 225 млрд грн).
 За оперативними даними Державної казначейської служби, у березні 2022 року до загального фонду державного бюджету надійшло 103,4 млрд гривень. Місячний розпис виконано на 92,9%.

Основні надходження були отримані за рахунок таких платежів:

  • дивідендів від підприємств з державною часткою – 32,5 млрд грн.
  • податку на прибуток підприємств – 26,6 млрд грн;
  • податку на додану вартість – 22,6 млрд грн;
  • податку на доходи фізичних осіб та військового збору – 9,8 млрд грн;
  • рентної плати за користування надрами – 6,3 млрд гривень.

    Надходження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування за березень 2022 року становили 27,8 млрд гривень.

    Військове вторгнення 24 лютого 2022 року Російської Федерації на територію України та подальше розгортання бойових дій завдали серйозного удару українській економіці, що безумовно відобразилося на виконанні бюджетних показників поточного року.

    Урядом негайно були вжиті першочергові заходи щодо переорієнтування бюджету країни на військові цілі та здійснення найнеобхідніших соціальних видатків, спрямованих на підтримку життєдіяльності населення. Здійснення інших видатків, у тому числі капітальних було тимчасово призупинене.

    Так, за оперативною інформацією ДКСУ за січень-березень 2022 року касові видатки загального фонду державного бюджету здійснювались відповідно до розпису та становили 356,4 млрд грн, або 67,8 відсотка від розпису звітного періоду.

    Загальний фонд державного бюджету за січень-березень 2022 року було виконано з дефіцитом у сумі 67,5 млрд грн при запланованому дефіциті на І квартал 2022 року у сумі 266,1 млрд гривень.

    Фактичні державні запозичення до загального фонду державного бюджету за січень-березень 2022 року склали 162,9  млрд грн або 120,4% від запланованих на цей період.

    Від розміщення ОВДП на фінансування державного бюджету залучено 66,2 млрд грн, в тому числі в іноземній валюті 5,1 млрд грн (171,6 млн дол. США та 7,1 млн євро).

    При цьому, за рахунок випуску військових ОВДП залучено 47,7 млрд грн, в тому числі шляхом придбання у власність Національним банком України - 20,0 млрд грн.

    Із зовнішніх джерел залучено 96,7 млрд грн, зокрема:

  • 0,1 млрд грн (3,5 млн дол. США) отримання коштів позики МБРР в рамках проекту ««Прискорення інвестицій у сільське господарство України" (№8973-UA від 27.08.2019);
  • 1,2 млрд грн (40,0 млн дол. США) отримання коштів позики МБРР в рамках проекту «Друге додаткове фінансування, спрямоване на подолання наслідків пандемії COVID-19» (№9196-UA від 14.12.20).
  • 0,4 млрд грн (14 млн дол. США) отримання коштів позики МБРР в рамках проекту «Додаткове фінансування проекту "Екстренне реагування на COVID-19 та вакцінація в Україні" (№9315-UA від 17.05.21);
  • 0,1 млрд грн (4,9 млн дол. США) отримання коштів позики МБРР в рамках проекту «Екстренне реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні" (№9250-UA від 17.05.2021);
  • 41,3 млрд грн (1,4 млрд дол. США) отримання коштів Міжнародного валютного фонду в рамках додаткового фінансування за програмою екстреної підтримки Rapid Financing Instrument (RFI);
  • 19,5 млрд грн (0,6 млрд євро)  коштів позики ЄС у рамках нового пакету екстреної макрофінансової допомоги;
  • 8,5 млрд грн (257,0 млн євро) отримання коштів позики ЄІБ в рамках проекту Проект щодо осн. кредиту для МСП та компаній з середнім рівнем капіталізації (APEX) (№82.844 від 24.12.14;
  • 10,3 млрд грн. (0,3 млрд євро)  отримання коштів позики МБРР  в рамках проєкту «Додаткова позика до Другої позики на політику розвитку в сфері економічного відновлення» (№9366-UA від 08.03.2022);
  • 2,7 млрд грн (91,2 млн дол. США) отримання коштів позики МБРР в рамках проекту Друге додаткове фінансування проекту "Екстренне реагув. на COVID-19 та вакцинація в Україні" (№9369-UA від 08.03.22);
  • 12,6 млрд грн (382,0 млн євро) отримання коштів позики ЄІБ в рамках проекту «Основний кредит для аграрної галузі» (85.055 від 28.12.2015).

При цьому, платежі з погашення державного боргу за січень-березень 2022 року склали 96,1 млрд грн (93,1% плану), платежі з обслуговування – 39,2 млрд грн (94,5% плану).

    Більш детальну інформацію можна переглянути за посиланням: 

 https://decentralization.gov.ua/news/14654

 Домашнє завдання: зробити конспект.

Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Якщо будуть виникати питання, звертайтеся, завжди буду рада допомогти. Мій номер телефону у Вас є.

четвер, 29 вересня 2022 р.

 29.09.2022

Всесвітня історія. 9 група ІІ курс, 4 група ІІ курс. Межова

Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання.

Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм

Тема: Ялтинсько-Потсдамська система міжнародних відносин

1.Опрацюйте матеріал з даної теми, § 1 с.6-8. Підручник Всесвітня історія для 11 кл.
2. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
3. Дайте відповіді на запитання с.12 п.1-3
Також можна надсилати відповіді на електронну пошту filip73@ukr.net.

Домашнє завдання: § 1 с.12 п.1-3 , випишіть і вивчіть дати.


Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Якщо будуть виникати питання, звертайтеся, завжди буду рада допомогти. Мій номер телефону у Вас є.

 Всесвітня історія  6 група І курс. Межова

29.09.2022

Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання.

Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм

                               

Тема:   Початок "Великої війни". Стратегічні плани ворогуючих сторін" 

1. Необхідно опрацювати § 1 підручника І.Щупак 10 кл Всесвітня історія,

 с.6-13

https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/6-storya-ukrana--svt-ntegrovaniy-kurs-10-klas/


2. Зробіть запис в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.


3. До параграфу складіть глосарій складних для вас понять.


Домашнє завдання: § 1. Поміркуйте над запипаннями  на с.13.Випишіть і  вивчіть дати на с.13.


  

Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. 

Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. 

Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Якщо будуть виникати питання, звертайтеся, завжди буду рада допомогти. Мій номер телефону у Вас є.

Основи правових знань 12 група,  Межова

29.09.2022

Шановні здобувачі освіти, продовжуємо навчання.

Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм


Тема: Господарські правовідносини та господарське право

План
1. Поняття господарського права та його роль у регулюванні господарських відносин.
2. Господарські правовідносини,їх ознаки та види.


1. Господа́рське право — це галузь права, норми якої регулюють відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності, пов'язаної із виготовленням та реалізацією продукції, виконанням робіт та наданням послуг для задоволення суспільних потреб та потреб окремих споживачів. Нормативною основою господарського права виступає господарське законодавство.
Господарська діяльність як предмет регулювання господарського права виділяється своєю складністю, багатоетапністю, професійним і систематичним характером, що відрізняє цю діяльність від споживчих відносин, де цілком діють норми цивільного права.
Концепція господарського права заснована на узгодженні приватноправових (горизонтальних) і публічно-правових (вертикальних) відносин у сфері господарювання, що передбачає формування відповідних правових норм на основі поєднання ринкового саморегулювання економічних відносин та державного регулювання макроекономічних процесів.
Вважаєтьсящо поза таким узгодженням приватноправові і публічно-правові відносини у сфері господарювання розвиваються різноспрямованосуперечать один одномустримуючи розвиток економічних відносин і створюючи колізії в їх правовому регулюванні.
Система господарського права – це розташування господарсько-правових актів з урахуванням їх зв'язків і властивостей.

Систематизація господарського законодавства:
За юридичною силою:
положення Конституції України щодо забезпечення державою соціальної орієнтації економіки України (ст. 13), права громадян на підприємницьку діяльність (ст. 42) і приватну власність (ст. 41), щодо основних основ державного регулювання суспільних відносин у сфері вітчизняної економіки (ч. 4 ст. 13, статті 42, 92 та ін.);
закони України, що регулюють господарські відносини, провідне місце серед яких займають кодифіковані акти: Господарський кодекс України, положення Цивільного кодексу; Закони України "Про ліцензування певних видів господарської .діяльності" від 01.06.2000 р.; "Про інститути загальною інвестування (пайові і корпоративні інвестиційні фонди) від 15.03.2001 р.; "Про кооперацію" від 10.07.2003 р.;
декрети Кабінету Міністрів України;
постанови Верховної Ради України;
постанови Кабінету Міністрів та укази Президента України; нормативні акти інших центральних органів виконавчої влади (наприклад, накази Міністерства аграрної політики України від 07.11.2006 р. № 651 "Про постійно діючий тендерний комітет" і Міністерства органів України від 28.04.2006 р, №415 "Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 "Фінансові витрати");
регіональні нормативні акти, які приймаються органами місцевого самоврядування відповідно до делегованих державою повноважень і встановленого порядку;
локальні нормативні акти, які укладаються безпосередньо суб'єктами господарювання.
За предметними критеріями розрізняють:
компетентні нормативні актитобто нормативно-правові акти різної юридичної силиякі визначають правове становище суб'єктів господарського права (розділ II "Суб'єкти господарюванняГосподарського кодексу УкраїниЗакон України "Про господарські товариства");
договірне право як інститут господарського законодавства, який регулює зобов'язальні відносини у сфері господарювання. До цього інституту належать норми Господарського кодексу України (розділ 20 "Господарські договори", розділи 20-36); Цивільного кодексу (розділи 52-54, 56, 58, 60-77), Закони "Про інвестиційну діяльність", "Про поставки для державних потреб", "Про інноваційну діяльність".
До окремих інститутів господарського законодавства входять нормативні акти, які регулюють ринок капіталів, страхування, інвестиційну діяльність, зовнішньоекономічну діяльність, порядок розгляду господарських спорів і т. ін.
Таким чином систематизація в господарському праві – це діяльність законодавця та інших суб'єктів з об'єднання господарсько-правових норм у єдину, внутрішньо узгоджену систему.
Види систематизації:
кодифікація – вид систематизації законодавства, який упорядковує об'єднання правових норм на основі єдності предмета регулювання в новий нормативно-правовий акт (кодекс);
облік господарського законодавства – вид систематизації в господарському праві, який сприяє об'єктивному аналізу стану чинного законодавства правотворчими органами, їх своєчасному реагуванню на необхідність усунення неузгодженості, прогалин і проведенню з цією метою офіційної систематизації законодавства:
журнальний облік – опис реквізитів, джерел господарського права у спеціальних журналах за датою прийняття, юридичною силою актів, на підставі алфавітно-предметної класифікації та ін. чи за предметними ознаками виходячи з тематичної структури галузі господарського права;
збереження контрольних текстів – систематичне внесення до текстів офіційних видань законів і підзаконних актів усіх змін, що відбулися в цих актах, та офіційних підстав цих змін;
автоматизований облік – формування комп'ютерної нормативної бази даних, що містить опис відповідних реквізитів актів і зміст їх офіційних видань;
картотечний облік – формування картотеки (можливий комп'ютерний варіант), що складається з карток, з описом реквізитів актів на хронологічній, алфавітній, алфавітно-предметній основі;
інкорпорація – вид систематизації, який зовнішньо опрацьовує та поєднує правові норми (чи нормативно-правові акти, у яких вони містяться) у єдині збірники за визначеними критеріями (ознаками): предметним, системно-предметним, хронологічним, алфавітним і та ін.:
офіційна, що її здійснюють компетентні органи, яким для цього не потрібні спеціальні повноваження;
неофіційна, яку здійснюють різні організації та приватні особи за їхньою ініціативою;
консолідація – вид систематизації, який упорядковує розрізнені правові норми (чи нормативно-правові акти) за предметною ознакою в єдиний (чи збільшений) акт у визначеній логічній послідовності з "чищенням" змісту норм (відповідно до прийнятої б спеціальному порядку їх нової редакції):
офіційна, що її здійснюють компетентні органи, яким для цього не потрібні спеціальні повноваження;
неофіційна, яку її здійснюють різні організації та приватні особи за їхньою ініцііативою.
2.Господарські правовідносини, їх ознаки та види

Господарсько-правова концепція і Господарський кодекс (ст. 1) визначають господарські відносини у власному (спеціальному) розумінні. А саме: господарськими є відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Господарські відносини як предмет регулювання складаються лише з двох елементів - організаційного (організація виробництва, обігу) і майнового. Сукупність господарських відносин у такому вузькому розумінні є предметом господарського права. За предметом у такому розумінні господарське право вирізняється з інших галузей права, норми яких діють у сфері господарювання.

Розмежування відносин у сфері господарювання з іншими видами відносин встановлене ст. 4 ГК, в ч. 1 якої зазначено, що не є предметом регулювання Господарського кодексу:

а) майнові та особисті немайнові відносини, що регулюються Цивільним кодексом України;

б) земельні, гірничі, лісові та водні відносини, відносини щодо використання й охорони рослинного і тваринного світу, територій та об’єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря;

в) трудові відносини;

г) фінансові відносини за участі суб’єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів;

д) адміністративні та інші відносини управління за участі суб’єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб’єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб’єкта господарювання.

Господарські відносини мають певні ознаки. Насамперед, це обмежене, порівняно з цивільним правом, коло суб’єктів. Такими суб’єктами є учасники відносин у сфері господарювання, перелік яких встановлено ст. 2 ГК. Це:

- суб’єкти господарювання;

- споживачі;

- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією;

- громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб’єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Особливим суб’єктом господарських відносин є держава, від імені якої діють її органи.

Другою характерною ознакою господарських відносин є існування організаційно-господарських зобов’язань як окремого виду господарських зобов’язань, а також поєднання в господарських відносинах організаційних і майнових елементів. Таке поєднання викликане тим, що однією з правових підстав виникнення та функціонування господарських правовідносин між суб’єктами господарювання та їх контрагентами є, зокрема, державні замовлення і державні завдання (ст. 13 ГК). Правовою підставою виникнення господарських правовідносин є рішення їхніх суб’єктів укласти відповідний договір: господарський (ст. 184 ГК) або організаційно-господарський (ст. 186 ГК). Ці рішення ґрунтуються, зокрема, на планах учасників господарських відносин (плани економічного і соціального розвитку, бізнес-плани тощо).

Третя ознака господарських відносин - їх матеріальний зміст, тобто суспільне виробництво і реалізація (оборот) суб’єктами господарювання продукції (виконання робіт, надання послуг).

Відповідно до ч. 4 ст. 3 ГК сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та

внутрішньогосподарські відносини.

Господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб’єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності (ч. 5 ст. 3 ГК).

Під організаційно-господарськими відносинами розуміють відносини, що складаються між суб’єктами господарювання та суб’єктами організаційно- господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю (ч. 6 ст. 3 ГК).

Внутрішньогосподарськими є відносини, що складаються між структурними підрозділами суб’єкта господарювання, та відносини суб’єкта господарювання з його структурними підрозділами (ч. 7 ст. 3 ГК), Слід зазначити, що регулювання цих відносин у зв’язку з їх особливим характером здійснюється не нормами ГК, а положеннями локальних правових актів, що приймаються самими господарськими організаціями стосовно своїх структурних підрозділів.

Г осподарські правовідносини можуть бути класифіковані за різними ознаками.

Так, за характером правовідносин розрізняють:

- відносини з безпосереднього здійснення господарської діяльності (виробництва та реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг);

- відносини з організації господарської діяльності (державна реєстрація, ліцензування, патентування, квотування та інші форми державного регулювання господарської діяльності),

За взаємним становищем сторін правовідносини поділяються на:

- горизонтальні, учасники яких рівноправні;

- вертикальні, в яких одним з учасників виступає орган управління, в тому числі власник майна чи уповноважений ним орган.

За сферою дії правовідносини поділяються на:

- внутрішньогосподарські, що виникають всередині господарської організації між її структурними підрозділами, а також між господарською організацією та її структурними підрозділами;

- міжгосподарські (зовнішньогосподарські), що виникають між юридично самостійними суб’єктами господарювання.

За галузями господарювання і сферами управління, в яких вони виникають і функціонують, виділяють такі правовідносини:

- у галузі промисловості;

- у галузі сільського господарства;

- у галузі транспорту;

- у галузі капітального будівництва;

- у сфері приватизації;

- у сфері антимонопольного (конкурентного) регулювання;

- у сфері зовнішньоекономічної діяльності тощо.

Домашнє завдання: зробити конспект теми.

Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. 

Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. 

Також можна надсилати відповіді на електронну пошту

Якщо будуть виникати питання, звертайтеся, завжди буду рада допомогти. Мій номер телефону у Вас є.