Основи трудового законодавства 6 група І курс. Межова
Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм
Тема: Загальні засади Основного Закону України. Державні символи України
На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про Конституцію України - Основний Закон держави.
Конституція посідає особливе місце серед усіх законів держави.
Цей документ закріплює основні права, свободи та обов’язки громадян, основи державного устрою, визначає, як утворюються та діють органи влади. Тому його називають Основним Законом.
Конституція України - Основний Закон держави, який має найвищу юридичну силу та регулює найважливіші суспільні відносини.
Найвища юридична сила Конституції полягає у тому, що в разі суперечностей між нормами будь-яких законів чи указів уряду норми Основного Закону завжди переважатимуть. Конституція має установчий характер, тобто на основі її норм розробляють і приймають інші закони.
Конституцію України ухвалено і введено в дію Верховною Радою України 28 червня 1996 року. Тому цей день в Україні є державним святом - Днем Конституції.
Конституція України
Конституція складається із преамбули (вступної частини) та 15 розділів. У преамбулі зазначено, що Верховна Рада України ухвалює цю Конституцію - Основний Закон України - від імені українського народу - громадян України всіх національностей. Щодо розділів Конституції, то вони розташовані у такій послідовності:
Розділ І (1). Загальні засади. У цій частині визначені кордони України, її державні символи (Державний Прапор, Державний Герб і Державний Гімн України), столиця країни й інші важливі питання устрою держави.
Розділ II (2). Права, свободи та обов’язки людини і громадянина. Розповідає про політичні, економічні, релігійні, соціальні та культурні права людини і громадянина України та обов’язки громадян України.
Розділ III (3). Вибори. Референдум. Містить статті про порядок проведення народного волевиявлення (референдуму) в Україні.
Розділ IV (4). Верховна Рада України. Визначає повноваження єдиного органу законодавчої влади в Україні - парламенту (Верховної Ради України).
Розділ V (5). Президент України. Мова йде про главу нашої держави - Президента України.
Розділ VI (6). Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади. У цій частині Конституції йдеться про найвищий орган виконавчої влади нашої держави - Кабінет Міністрів України, його склад, відповідальність тощо. Також розповідається про територіальні органи державної влади та місцеве самоврядування.
Розділ VII (7) Прокуратура. Виключений з Конституції в 2016 році.
Розділ VIII (8). Правосуддя. Подає інформацію про діяльність судів, прокуратури, адвокатури та їх повноваження.
Розділ IX (9). Територіальний устрій України. Висвітлює територіальний устрій України, поділ держави на області, райони, міста, селища і села. Зазначено, що до складу України входить Автономна Республіка Крим.
Розділ X (10). Автономна Республіка Крим. Розповідає про органи влади Автономної Республіки Крим та їх повноваження.
Розділ XI (11). Місцеве самоврядування. Містить статті про особливості здійснення місцевого самоврядування в Україні.
Розділ XII (12). Конституційний Суд України. Присвячений органу (Конституційному Суду), який здійснює тлумачення Конституції України.
Розділ XIII (13). Внесення змін до Конституції України. Описує порядок внесення змін до Основного Закону України.
Розділ XIV (14). Прикінцеві положення. Зазначено, що день прийняття Конституції України є державним святом.
Розділ XV (15). Перехідні положення. У цій частині розповідається, що всі державні органи та органи місцевого самоврядування формуються та здійснюють свої повноваження у межах, визначених Конституцією України.
Важливість Конституції полягає і в тому, що новообраний Президент України складає присягу на вірність народові саме на спеціально виготовленому екземплярі Основного Закону.
Спеціальний екземпляр Конституції України, на якому складає присягу Президент України
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
Конституція України - це Основний Закон держави, який має найвищу юридичну силу та регулює найважливіші суспільні відносини.
Преамбула - вступна частина.
28 червня 1996 року - День прийняття Конституції України.
ЗАПИТАННЯ
- 1. Що таке Конституція?
- 2. У чому полягає найвища юридична сила Конституції України?
- 3. Яким державним органом була ухвалена Конституція України?
- 4. В якому році була прийнята Конституція України?
- 5. Коли відзначають державне свято День Конституції України?
- 6. Що таке преамбула?
- 7. Про що йде мова в преамбулі Конституції України?
- 8. Із яких розділів складається Основний Закон України?
- 9. Опрацювавши рубрику "Буква закону", зазначте статтю Конституції України, в якій ідеться про її найвищу юридичну силу.
ЗАВДАННЯ
- 1. Полічіть, скільки років минуло з часу ухвалення Конституції України? Прочитайте у таблиці короткий зміст і визначте, якого розділу Основного Закону він стосується. Використайте довідку.
Розділ Конституції | Зміст розділу |
? | Розповідається про главу нашої держави - Президента України. |
? | Містить статті про особливості здійснення місцевого самоврядування в Україні. |
? | Ідеться про особисті (громадянські) політичні, економічні, соціальні та культурні права людини і громадянина України та обов’язки громадян України. |
? | Визначені повноваження єдиного органу законодавчої влади в Україні - Верховної Ради України. |
Довідка: Розділ II (2). Права, свободи та обов’язки людини і громадянина; Розділ IV (4). Верховна Рада України; Розділ V (5). Президент України; Розділ XI (11). Місцеве самоврядування.
БУКВА ЗАКОНУ
З Конституції України
Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Стаття 3. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком.
Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина гарантується безпосередньо на підставі Конституції України.
ЦІКАВО ЗНАТИ
Слово "конституція" з латинської мови перекладається як "устрій, установлення, утвердження". У Стародавньому Римі конституціями називали окремі документи, що їх видавали імператори.
Першими писаними конституціями вважають Конституцію Сполучених Штатів Америки (1787 рік) та Конституцію Франції (1791 рік). Ще раніше, 1710 року, була написана "Конституція" українського гетьмана Пилипа Орлика, але її не впровадили в життя. Цей документ повністю називався "Пакти й Конституція прав і вольностей Війська Запорозького" і встановлював подальший устрій та життя на українських землях. У Конституції зазначалося, що:
- Україна по обидві сторони Дніпра повинна бути звільнена від іноземних загарбників;
- Україна мусить бути повністю незалежною від Росії та Польщі;
- православна віра є державною релігією;
- гетьман повинен забезпечувати захист кордонів української держави.
У "Конституції" обумовлювалися права й обов’язки гетьмана та козацтва. Згідно з нею, найважливіші державні справи вирішував не одноосібно гетьман, а Генеральна рада, до якої належали представники генеральної, полкової, сотенної старшини та Запорозької Січі. Без згоди Генеральної ради гетьман не міг розпоряджатися й фінансами.
Титульна та остання сторінка "Конституції" Пилипа Орлика
Домашнє завдання. Опрацювати матеріал. 1. Визначення державного права. 2. Поняття Конституції як Основного Закону держави.3.Загальні засади Основного Закону України.4. Державні символи України
Фото виконаних робіт надсилайте у вайбері
Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту
Якщо будуть виникати питання, звертайтеся, завжди буду рада допомогти. Мій номер телефону у Вас є.
Немає коментарів:
Дописати коментар