25.11.2022
Основи трудового законодавства 6 група І курс. Межова
Фото виконаних робіт надсилайте у Вайбер або Телеграм
Тема: Матеріальна відповідальність працівників.
І. Опрацюйте матеріал з даної теми за планом:
1.https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Матеріальна_відповідальність_працівників
ІІ. Зробіть конспект в робочому зошиті із зазначенням теми та дати уроку.
Матеріальна відповідальність - це вид юридичної відповідальності, що полягає в обов’язку працівників відшкодувати збиток, завданий підприємству, установі, організації в результаті невиконання чи неналежного виконання трудових обов’язків в установленому законом розмірі та порядку.
Працівники зобов’язані дбайливо ставитися до майна роботодавців і вживати заходів щодо попередження збитків. Суб’єктами матеріальної відповідальності можуть бути лише працівники, які перебувають у трудових відносинах з роботодавцями.
При покладанні матеріальної відповідальності гарантуються права й законні інтереси працівників шляхом установлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах і порядку, передбачених законодавством.
Матеріальна відповідальність за шкоду, завдану роботодавцям під час виконання трудових обов’язків, накладається на працівників за умови, якщо шкоду завдано з їх вини. Наявність вини працівників зобов’язані доводити роботодавці. Разом з тим матеріально відповідальні особи за обставин виявлення в них недостачі матеріальних цінностей припускаються винними й повинні самі доводити відсутність їх вини.
Працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, завдану роботодавцям, лише за наявності прямої дійсної шкоди. Пряма дійсна шкода буде, наприклад, у випадках розкрадання майна, його псування. Доходи, не отримані у зв’язку з тим, що працівники були відсутні на роботі без поважних причин, не відшкодовуються.
Наступною умовою настання матеріальної відповідальності є протиправність поведінки працівників, яка виявилася в тому, що працівники не виконували вимог правової норми дбайливо ставитися до майна роботодавців.
Трудовим законодавством передбачено декілька видів матеріальної відповідальності: обмежену, повну її підвищену.
При спільному виконанні працівниками окремих видів робіт, пов’язаних із зберіганням, обробкою, продажем, перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей, коли неможливо розмежувати матеріальну відповідальність кожного працівника/працівниці й укласти з ним/нею договір про повну матеріальну відповідальність, може запроваджуватися колективна (бригадна) матеріальна відповідальність.
Колективна (бригадна) відповідальність установлюється власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації підприємства, установи, організації. Письмовий договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність укладається між підприємством, установою, організацією і всіма членами колективу (бригади).
Запитання та завдання
Розв’яжіть ситуацію.
Ситуація. Бригада мулярів і фахівців з наклеювання шпалер у складі 10 осіб працювала на будівництві житлового будинку в центрі міста. Муляр Святкова О. вирішила відсвяткувати особисту подію. Приводом став вступ доньки до коледжу. На святкування вона запросила до приміщення, де відбувалася завершальна стадія будівництва, бригаду мулярів і каменярів. Після закінчення свята хтось із присутніх забув закрити водопровідний кран, унаслідок чого приміщення двох поверхів будинку залило водою, також було зіпсовано будівельні матеріали.
Визначте вид юридичної відповідальності. Хто має відшкодувати збитки і в якому розмірі?
Запитання для самоперевірки
- 1. Дайте визначення трудової дисципліни.
- 2. Як приймаються правила внутрішнього трудового розпорядку?
- 3. Які види дисциплінарного стягнення накладаються на порушника трудової дисципліни?
- 4. Назвіть підстави настання та види матеріальної відповідальності.
Домашнє завдання: вивчити матеріали. Зробити конспект.
Бажаю успіхів! Консультація відбудеться у відеочаті Вайбера. Усім попередньо налагодити зі мною контакт у Вайбері. Також можна надсилати відповіді на електронну пошту
Немає коментарів:
Дописати коментар